Egiticinin Egitimi-Gordion-Polatlı

UNESCO GENÇLERİN DÜNYA MİRASI EĞİTİMİ

GORDION İÇİN EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ (POLATLI)

Bu yıl Dünya Mirası Gezginleri Derneği Eğitim Komitesi olarak okul etkinliklerimize Bahçeşehir, İstanbul Özel Akad Koleji’nde başladık. Akıllı ve bilinçli öğretmenler, ilgili ve katılımcı öğrencilerle bu öğretim yılına çok güzel bir açılış yaptık. 155 öğrenci ve 10 kadar öğretmenle son derece verimli bir sunum gerçekleştirdik. 

Bunun yanında, daha geçen hafta, çok önemli bir projeyi hayata geçirdik:
Polatlı’da Gordion için Eğiticinin Eğitimi Semineri

25-26 Kasım 2017’de Gordion için Eğiticinin Eğitimi Semineri’ni Polatlı’da tamamladık. Polatlı Belediyesi ile onu destekleyen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşlarından 35 temsilcinin katıldığı seminer beklentilerimizin üstünde güzellik ve kazanımlarla sonuçlandı. Derneğimiz adına gerçekleştirilen başarılı bir proje uygulamasıydı ve bu deneyimi Geçici Liste’deki adaylarımız için memnuniyetle tekrarlayacağımız yeni uygulamaların izlemesini bekliyoruz. 

Bu seminerin amacı, Geçici Liste’deki Gordion’un Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesi için Polatlı Belediyesi’nin başlattığı çalışmaları desteklemek, UNESCO’nun son derece önem verdiği “UNESCO Gençlerin Dünya Mirası Eğitimi”nin Polatlı ve Ankara okullarında başlatılması için gerekli eğitici kadrolarını eğitmek ve böylece genç kuşaklardan başlayarak Polatlı ve Ankara’da toplumun farkındalığının arttırılması için her kesimde bilgi aktarımları, sunumlar ve konferansların verilmesini sağlamaktı. Eğiticinin Eğitimi Semineri amacına ulaştı, yeni organizasyonlar için yola çıkıldı. Böyle güzel bir amaçla gösterilen çabaların, verilen ve verilecek emeklerin Dünya Mirası Gezginleri Derneği olarak yanında olmak, onlara yol göstermek çok doyurucu bir uğraş! Ama, tüm kurum ve kuruluşlarının temsilcileri bu kadar istekli, bilinçli olmasaydı bu duyguları yaşayamazdık.

Seminerimize katılanları kısaca tanımlamak gerekirse,herşeyden önce Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden 6 öğretmen bizim için çok memnuniyet verici bir katılım oldu. Ayrıca, Polatlı Bürokrat ve İşadamları Derneği (Merkezi Ankara’da olsa da), Polatlı Ticaret Odası, Polatlı Esnaf Kefalet Kooperatifi, ve Polatlı Belediyesi ile Polatlı’nın Tarihi Alanlarını Tanıtım Merkezi elemanları Polatlı grubunu oluşturuyordu. Buna Anadolu Ajansı’nın bir muhabirini de eklemeliyim: tüm eğitim boyunca kayıt yapıp seminere katıldı, fotoğraflar çekti ve hatta katılım belgesi bile aldı. Semineri haber yapacağı duyuruldu.

Ankara’dan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Türk Kadınlar Konseyi, Gaziosmanpaşa Soroptimist Kulübü, Ankara Kulübü Derneği, Ankara Tema Temsilciliği seminerde temsil edilen kuruluşlardı. Bilkent ve ODTÜ’DEN iki genç öğrenci de aramızdaydı, bu ilgili üniversitelere sesimizi duyuracağız demektir! Eski bir politikacı ve kıdemli bir medya uzmanını vurgulanması gereken bir katılımcıydı.

Seminerimiz iki gün sürdü, semnerin tüm programını Bilge Akcan ve Sema Özgül üstlendi. Ayrıca, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden Sayın Halil Demirdelen etraflı bir Gordion  sunumu yapan misafir konuşmacımızdı. İlk gün katılımcılara çok yoğun bir bilgi aktarımı gerçekleştirildi. Katılımcılar hem bilgilendirilmeye hem de elden geldiğince eğlendirilmeye çalışıldı. Çok yoruldular ama sonuna kadar büyük bir ilgi ile izlediler. İkinci gün, Derneğimizin okullarda kullandığı Power Point Sunularını tanıttık. Programda sunum denemesi vardı ancak hepimiz çok yorulmuştuk. Onun yerine katılımcılardan kısa bir yazı yazmalarını  istedik:

Gordion’un Dünya Miras Listesi’ne alınması çalışmalarına nasıl katkıda bulunabilirim ve neler yapılabilir?
diye düşündüğünüzde neler söylemek istersiniz? Neler yapılmalı, siz neler yapabilirsiniz? 

O kadar değişik ve güzel düşünce ve öneriler yapıldı ki… İlglli kişilere dilek ve öneriler iletildi.

Türk Kadınlar Konseyi Gençlerin Dünya Mirası Eğitimi ve Gordion’a desteği bir proje halinde Dünya Kadınlar Konsey Başkanlığına iletecek, genel kurullarında bu projenin raporu okunacak. Taa oralarda Derneğimizin çalışmalarından bahsedilmesi ne kadar güzel! İşbirliğimiz ve destekler devam edecek.

5-6 Mayıs 2018 Gordion Maratonu’na davetlisiniz. Halk koşuları, kısa – uzun koşular, çocukların koşusu, kostümlü koşular, ve uluslararası Gordion Maratonu yanı sıra – resim-fotoğraf sergisi, tiyatro, konser – gibi bir çok sosyal etkinlik. Sonuçta ortaya bir GORDİON FESTİVALİ çıkacak. Organizator kuruluş Gaziosmanpaşa Soroptimist Derneği, yurtdışı bağlantılarını değerlendirecek. Derneğimizin de bu uluslararası etkinlikte yer almasından memnunluk duyacaklarını ifade ettiler.

Yeni güzel haberlerde buluşmak üzere,

Sevgi ve saygılarımla,

Bilge Akcan
Dünya Mirası Gezginleri Derneği
Eğitim Komitesi Başkanı